Rejestracja działalności gospodarczej
Rejestracja działalności gospodarczej w Polsce jest kluczowym krokiem w rozpoczęciu własnego biznesu. Jednak zanim do tego dojdzie przedsiębiorcy stoją przed dylematem wyboru najlepszej formy prawnej, bowiem skutki tej decyzji będą miały odzwierciedlenie w perspektywie długofalowej. Do najczęściej wybieranych form prawnych można zaliczyć jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). W Polsce oprócz wcześniej wspomnianej formy do pozostałych, które mogą wybrać przedsiębiorcy można zaliczyć np. spółki cywilne, spółki osobowe czy spółki kapitałowe.
Działalność spółek prawa handlowego można zarejestrować tradycyjnie w formie aktu notarialnego lub za pomocą systemu online S24, co sprawia, że cały proces jest szybki i bezpłatny.
Zarejestrowanie działalności prowadzonej indywidualnie lub w formie spółki cywilnej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) pozwala na formalne rozpoczęcie działalności i składanie wymaganych deklaracji podatkowych.
Po zarejestrowaniu działalności przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia się do ZUS. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZUS ZUA (formularz zgłoszeniowy do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych) lub ZUS ZZA - jest to formularz dla osób podlegających tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.
W zależności od wielkości firmy, rodzaju działalności, osiąganych obrotów netto uwarunkowany jest sposób w jaki będzie prowadzona księgowość danego przedsiębiorstwa.
Wypełniając wniosek CEIDG-1 przedsiębiorcy powinni dokonać wyboru formy opodatkowania i zazwyczaj decydują się na prowadzenie uproszczonej księgowości. Jednak czasem ze względu na wymogi ustawowe lub lepsze zobrazowanie sytuacji finansowej konieczne jest jej zastąpienie i prowadzenie pełnej księgowości.
Więcej informacji o rejestracji działalności gospodarczej można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Linki do dodatkowych źródeł:
CEIDG - Rejestracja działalności gospodarczej